Földünk felszínének több mint 70 százalékát óceánok és tengerek borítják, melyek csak arra várnak, hogy felfedezzük őket!
Vannak, akik a nyaralást legszívesebben a szárazföldön töltik, mások inkább az ismeretlen mélységeket kutatják, és a tengerek titkait fürkészik. Manapság egyre többen indulnak vakáció címén búvártúrákra, vagy más néven búvárszafarikra, hogy távoli tájak ritka hal- és növényfajaival ismerkedhessenek meg testközelből. Íme, néhány a világ legszebb búvárparadicsomaiból!
Delfinek egy karnyújtásra
Egyeseknek a Jurassic Park, másoknak a doveri fehér sziklák jutnak eszükbe Fernando de Noronha láttán. Az UNESCO Világörökségének egy darabja ma az ökoturizmus része, így szigorú környezetvédelmi politika jellemzi. Ha erre a gyönyörű vidékre utaznánk, jó előre le kell foglalnunk a nyaralást, mivel a helyi erők nagyban szabályozzák az itt megforduló turisták számát és az itt eltölthető időt.
A szigeten mindössze 420 turista tartózkodhat egyszerre, emellett érkezéskor mindenki köteles úgynevezett természetvédelmi adót fizetni, melynek kiszámítása aszerint történik, ki hány napot tölt ott. Fernando de Noronha igazi búvárparadicsom és a világ legnagyobb delfinlelőhelye: a megannyi delfin és teknős mellett a vizek sokféle különleges halnak és több mint 16 cápafajnak adnak otthont. Minden délután több száz trópusi delfin hagyja el a védett öblöket, hogy a mélyebb vizekben vadásszon. A Dolphin Bay nevű partszakaszon közvetlen közelből figyelhetjük meg ezeket a csodálatos állatokat természetes környezetükben.
Bámulatos korallzátonyok
Ausztrália partjainál a Nagy-korallzátony a világ legnagyobb és legszebb korallzátonya. A lélegzetelállító színekben és formákban gazdag víz alatti világ életre szóló élmény a búvárok számára. Ez a hely számtalan olyan különleges halfajnak ad otthont, mint a dajkacápa vagy az ajakos hal. Az óceánok savasodása, a környezetszennyezés, a ciklonok és a forró óceáni hőmérséklet azonban rengeteg problémát okoznak, így egy ideje nagymértékű korallfehéredés tapasztalható ezen a területen.
Az elmúlt három évtizedben a Nagy-korallzátonynak több mint a fele eltűnt, a becslések szerint pedig a fennmaradó rész a jelenlegi körülmények között leghamarabb 2030-ra szintén megsemmisülhet. Döbbenetes, hogy egy olyan különleges jelenség, amelynek megalkotásához az anyatermészetnek több mint 8000 évre volt szüksége, még a mi életünkben eltűnhet.
Roncsmerülés kalandvágyóknak
Ha rajongsz a hajóroncsokért, és szívesen felfedeznéd a víz alatti világ eme különleges csodáját, akkor érdemes ellátogatnod Grenada környékére! Az MV Bianca C nevű luxus tengeralattjárót vízrebocsátása után nem sokkal németek torpedózták meg még a II. világháború alatt, ám csak 1961-ben egy robbanás következtében süllyedt el Grenada partjainál. A hajó ma a homokos tengerfenéken nyugszik Grand Anse közelében.
Legmélyebb pontja kb. 52 méteren fekszik, a legmagasabb pedig 30 méteres mélységben érhető el. Az említett roncs a Karib-térség egyik legizgalmasabb búvárhelye. A hajót ma csak a Karib-tenger Titanicjaként emlegetik. Bár a roncs egy része mára az enyészeté lett, még így is számtalan látnivalót tartogat, beleértve a tengeri teknősöket is, akik néhány éve tanyát vertek a Bianca C fedélzetén. A kirándulás kizárólag tapasztalt búvároknak ajánlott a mélység miatt.
Víz alatti kultúra
Bár Lanzarote közkedvelt úti cél az egész éves napsütésnek, a drámai vulkanikus tájnak és az elegáns butikhoteleinek köszönhetően, a leggyakoribb ok, amiért a turisták mégis idelátogatnak, a víz alatti világ. A Kanári-szigetek legkeletibb, legészakibb és egyúttal legidősebb szigetét kristálytiszta meleg tenger, nyugodt körülmények, jó látásviszonyok és enyhe áramlatok jellemzik, így tökéletes merülőhely lehet a kezdő búvárok számára is. Lanzarote egyik fő attrakciója a Museo Atlantico, mely Európa első víz alatti szoborparkja. A 15 méterrel a felszín alatt lévő szobrokat Jason deCaires Taylor készítette, és máig közkedvelt látványosságnak számít.
Egy eldugott világ
Csakis a búvárok ismerik Mallorca északi részén a Geronimo barlang titkait, hiszen a területet kizárólag búvárkodás útján fedezhetjük fel. A legtöbb barlangmerüléssel ellentétben ehhez a kiránduláshoz a PADI Nyíltvízi búvárminősítés is elegendő lehet. A területet először hajóval kell megközelíteni, majd a vízbe merülve egy hatméteres nyíláson keresztül juthatunk el a barlang belsejébe, ahol türkizkék víz és egy bámulatos eldugott világ fogad bennünket.